جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

کتابخانه میرفندرسکی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

کتابخانه میرفندرسکی

کتابخانه میرفندرسکی


قبل از معرفی کتابخانه میرفندرسکی باید گفت که مولانا محمدباقر میرحسینی فندرسکی مشهور به میرفندرسکی (۱۰۵۰-۹۷۰هجری قمری)حکیم و دانشمند دوره صفوی است. نیاکان او از سادات بزرگ استرآباد بودند. وی از معاصران میرداماد و شیخ بهایی بوده است و چندین تن از مدرسان حکمت معروف آن دوره مانند ملاصادق اردستانی، محمدباقر سبزواری، آقاحسین خوانساری، میرزا رفیعای نائینی و شیخ رجبعلی تبریزی از شاگردان او بوده‌اند. مهم‌ترین اثر میرفندرسکی رساله فارسی معروف به «صناعیه» است که به عنوان «حقایق الصنایع» نیز شهرت دارد. نام میرفندرسکی اکنون زینت‌بخش کتابخانه مرکزی شهرستان گرگان است. این کتابخانه در بهار سال 1384 تأسیس شده و هدف از تاسیس آن ارایه اطلاعات و خدمات‌رسانی به اهالی گرگان است.
کتابخانه میرفندرسکی در مساحتی افزون بر دو هزار و 800 مترمربع  و در سه طبقه احداث شده است. در طبقه نخست، بخش کودک و نوجوان، سالن غذاخوری، سالن اجتماعات، کافی‌نت، مرکز مبادله کتاب‌ها و انبار قرار دارند. طبقه دوم نیز به مخزن اصلی، بخش مرجع، بخش نابینایان، بخش نشریات، خدمات فنی، بخش دیداری شنیداری، سالن مطالعه آقایان، بخش امانت و تازه‌های کتاب اختصاص داده شده است. در طبقه سوم نیز سالن مطالعه خانم‌ها و مکان اداره کتابخانه‌های عمومی استان قرار دارد. 6 کتابدار در این کتابخانه فعالیت می‌کنند.

کتابخانه دارای بخش‌های مختلف است. بخش کودک و نوجوان کتابخانه با دو هزار و 500 جلد کتاب به کودکان خدما‌ت‌رسانی می‌کند. فضای این بخش متناسب با استانداردهای کتابخانه کودک و نوجوان طراحی شده و دارای قفسه و تجهیزاتی است که رنگ‌آمیزی آن بر اساس سلیقه کودکان انجام شده است. در این بخش یک کتابدار نیز حضور دارد تا به کودکان خدمات بدهد.

بخش کمک‌آموزشی نیز یکی دیگر از بخش‌های این کتابخانه‌ است. در این بخش حدود 500 نسخه کتاب کمک آموزشی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای دانش‌آموزان و دانشجویان وجود دارند.

در این بخش لوح‌ فشرده کتاب‌های گویا با بیش از هزار و 200 حلقه در اختیار مخاطبان قرار داده می‌شوند. بخش مرجع نیز دارای سه هزار و 500 نسخه کتاب در موضوعات مختلف است و به یک سیستم رایانه‌ای مجهز شده تا کاربران از طریق آن جست‌وجوی منابع را انجام دهند.

بخش نابینایان این کتابخانه مجهز به دستگاه‌ها و سیستم‌های مورد نیاز نابینایان برای مطالعه است. یک کتابدار نیز در این بخش به مراجعه‌کنندگان کمک می‌کند.

متناسب با منابع موجود در این بخش، استقبال از آن نیز خوب است. بخش نابینایان با همکاری بهزیستی مجهز شده است و سعی شده تا حداقل استانداردها را در آن رعایت شود.

در  بخش «آرشیو نشریات» کتابخانه، نشریات پیش و پس از انقلاب اسلامی به صورت صحافی شده در اختیار مخاطبان قرار گرفته‌اند و از بخش‌های پرمخاطب این مرکز به شمار می‌آید.
خزن اصلی کتابخانه نیز شامل 35 هزار عنوان کتاب در 10 رده‌بندی دیویی است و موضوعات متفاوتی را دربر می‌گیرد. کاربران از طریق نرم‌افزار مدیریت کتابخانه پیام مشرق می‌توانند منابع مورد نظر خود را در این بخش جست‌وجو کنند. همچنین برای برخی پژوهشگران نیز امکان استفاده از مخزن باز وجود دارد.

تغییر سلیقه مخاطبان متناسب با فصل‌ها
سلیقه مخاطبان برای مطالعه کتاب‌ها متناسب با فصل‌ها تغییر می‌کند؛ به طور مثال، در فصل تابستان کتاب‌های ادبی و رمان درخواست‌کننده بیشتری دارند و در فصل‌های تحصیلی نیز کتاب‌های کمک آموزشی و درسی با استقبال بیشتری روبه‌رو می‌شوند. منابع موجود در این کتابخانه غنی است و گاهی برخی منابع موجود در آن به ویژه در حوزه ادبیات، تاریخ و دین در کتابخانه‌های دیگری یافت نمی‌شود.

ماهانه بیش از 6 هزار نفر به کتابخانه مراجعه می‌کنند که بیشتر آن‌ها را خانم‌ها تشکیل می‌دهند. بیش از از سه هزار عنوان کتاب نیز ماهانه امانت داده می‌شود.

بخشی برای «گلستان‌شناسی» در کتابخانه میرفندرسکی
در بخش «گلستان‌شناسی» کتابخانه حدود 200 عنوان کتاب‌ ویژه استان گلستان قرار دارند. همچنین کتاب‌های نویسندگان بومی استان نیز در این بخش موجود است.

ویژگی برجسته این کتابخانه، مستقر بودن آن در مرکز شهر گرگان است و به همین دلیل مراجعه‌کننده زیادی به کتابخانه می‌آید. از سوی دیگر، ساماندهی خوبی در بخش منایع در این کتابخانه صورت گرفته که موجب استقبال اعضا از این کتابخانه شده است.

این کتابخانه مراجعه‌کنندگان بسیاری دارد و از لحاظ منابع نیز غنی است. اکنون فعالیت‌های فرهنگی خوبی در کتابخانه جریان دارند.

کتابخانه میرفندرسکی چند ساعت پس از تحویل سال نو بازگشایی می‌شود. این سنتی است که در سال‌های گذشته در این کتابخانه با توجه به مرکزی بودن آن رواج داشته است.

کتابخانه میرفندرسکی از ساعت 7  تا 20و 20 دقیقه شب خدمات می‌دهد.

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


عکس
قوم ترکمن قالیبافی را در کنار دامداری،...
ویدئو+صوت+متن
در گزارش زیر لیستی از غذا‌هایی که به...
مکتوب
ابتدا سنگ نوردان برای بالابردن تمرکز و...
9 ساله از گرگان
11 ساله ازتهران
9 ساله از گرگان
با فرا رسیدن فصل پاییز موسم برداشت انار...
ارسال مردمی
موشن گرافی

پربازدیدترین های ماه اخیر

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

پویش عکس پروفایل و استوری
پویش عکس پروفایل و استوری" من محمد را دوست دارم"
پروفایل و استوری
هفته وحدت گرامیباد
هفته وحدت گرامیباد
پوستر
فرش ترکمن هنری از نسل های گذشته
صنایع دستی
فرش ترکمن هنری از نسل های گذشته
قوم ترکمن قالیبافی را در کنار دامداری، همچون هنری ارجمند و اجدادی و عاملی برای تقویت زیربنای اقتصاد خانوادگی و ایلی خود حفظ کرده‌اند.
نوای هودی‌خوانی لالایی کودکان ترکمن
نوای هودی‌خوانی لالایی کودکان ترکمن
ویدئو+صوت+متن
تولید انار در اقلیم نیمه بیابانی شمال گلستان
تولید انار در اقلیم نیمه بیابانی شمال گلستان
تولید انار در اقلیم خشک و نیمه بیابانی شمال گلستان با زمین‌های شور، ابتکار یک گلستانی است که نتیجه بخش بوده است.
برداشت طلای سرخ در گلستان
عکس
برداشت طلای سرخ در گلستان
«وامنان» روستایی از توابع آزادشهر در دل کوه‌های البرز چندسالی است به مرکز کشت زعفران در استان گلستان تبدیل شده و محصول برداشت شده مزارع آن، جزء با کیفیت ترین زعفران‌های کشور شناخته می‌شود.
توصیه های مقام معظم رهبری در جمع ستاد ملی کرونا
توصیه های مقام معظم رهبری در جمع ستاد ملی کرونا
عکس نوشته+اینفوگرافی
حرف دل پرستاران بخش کرونا
حرف دل پرستاران بخش کرونا
ویدئو
۱۸ غذایی که آرام آرام ما را می‌کشند
سبک زندگی
۱۸ غذایی که آرام آرام ما را می‌کشند
در گزارش زیر لیستی از غذا‌هایی که به آرامی شما را می‌کشند معرفی می‌شود. سعی کنید آن‌ها را نخورید و یا مصرف آن را تا آنجا که می‌توانید محدود کنید.
احداث گلخانه با استفاده از سیستم زمین گرمایشی
احداث گلخانه با استفاده از سیستم زمین گرمایشی
با استفاده از این سیستم دمای مورد نیاز گیاهان از عمق زمین و بصورت یکنواخت وارد محیط گلخانه می‌شود.
استوری موشن آغاز امامت امام زمان(ع)
استوری موشن آغاز امامت امام زمان(ع)
موشن گرافیک
امنیت سایبری و استوری هفته نیروی انتظامی
امنیت سایبری و استوری هفته نیروی انتظامی
اینفوگرافیک+ویدئو
احصای فهرستی از موانع تولید و تجارت
احصای فهرستی از موانع تولید و تجارت
مدیر کل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صمت از احصای فهرستی از موانع تولید و تجارت با همکاری تشکل‌های بخش خصوصی خبر داد.
استوری پلیس مقتدر
استوری پلیس مقتدر
ویدئو+پوستر
استوری با هم برای امنیت و سلامت
استوری با هم برای امنیت و سلامت
عکس نوشته+ویدئو
نکات ایمنی در راه اندازی لوازم گرمایشی
نکات ایمنی در راه اندازی لوازم گرمایشی
بی احتیاطی در راه اندازی لوازم گرمایشی می‌تواند خطر بزرگی برای خانواده‌ها داشته باشد. با رعایت نکات ایمنی، جانِ خود و عزیزانمان را ایمن کنیم.