جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

کجاوه ترکمن - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

کجاوه ترکمن

کجاوه ترکمن


بین تركمن ها فقط یك نوع از كجاوه از معروفیت خاصی برخوردار است. در زمان های نه چندان دور عروس را در داخل كجاوه ای كه بر روی كوهان یك شتر نصب می شده، نشانده و به منزل داماد می آورده اند. اما موضوع مورد بحث در این مقاله در مورد كجاوه دیگری است كه به آن «اؤرمه كجبه» (كجاوه ای كه از طریق بافتن درست می شود.) می گویند و استفاده از این كجاوه كاملاً متفاوت می باشد.
این احتمال وجود دارد شكل كجاوه ای كه در عروسی استفاده می شده از شكل كجاوه بافتنی (اؤرمه كجبه) گرفته شده باشد. چهار گوش بودن این كجاوه، گنبدی شكل بودن قسمت بالای آن و نیز تزئین شدن آن با نخ ها و قپه های رنگارنگ تأیید كننده موضوع مذكور است.
این كجاوه از شاخه گندم سفید بافته می شود. بعد از اینكه گندم سفید كاملاً می رسد، قسمت بالای آن (قسمتی كه خوشه گندم بر آن سوار است) را بریده و بصورت بسته ها تهیه می كنند. قبل از شروع به بافت كجاوه، كاه های گندم را به مدت یك روز در آب نگهداری و كاملاً خیس گردد. بعد از اینكه كاه را از آب در می آورند، آنها را طوری می گذارند كه آبش كاملاً بچكد.
برای بافت دیوارهای كجاوه، یك شاخه از كاه خیس شده را گرفته و آن را بصورت مساوی خم می كنند و بعد شاخه های دوم، سوم و چهارم را نیز بدست گرفته و آنها را نیز بصورت مساوی خم می كنند. سپس آنها را از لای همدیگر عبور می دهند و بافتن را بصورت ردیفی آغاز می كنند. این كار باید با حوصله و دقت انجام بگیرد و هر چهار گوشه كجاوه باید مساوی و شبیه به همدیگر باشد. بعد از آن، كاه های اضافی آن با قیچی بریده می شود و برای محكم شدن بافت كناره های آن، با نخ سفید دوخته می شود. به این ترتیب پنج دیواره كجاوه حاضر می شود و برای ساخت سقف آن و در آوردن آن بصورت گنبدی شكل، چهار تكه دیگر را بصورت سه گوشه باید بافت. بافت سه گوشه ها نیز عیناً مثل بافت چهار گوشه ها صورت می گیرد ولی آن را نه از چهار كاه بلكه از سه كاه باید بافت. بزرگی و یا كوچكی كجاوه بستگی به علاقه بافنده دارد. بنابراین تهیه انواع كجاوه ها امكان پذیر می باشد. چهار گوشه تهیه شده برای ساخت بستر و دیواره های كجاوه، به همدیگر چسبیده و از پایین به بالا دوخته می شوند.
چهار تكه سه گوش تهیه شده با همدیگر دوخته و در بالای دیوارهای كجاوه به شكل گنبد نهاده و دوخته می شود. یكی از آن سه گوش ها را به منظور استفاده بصورت دریچه نباید دوخت و بایستی بصورت باز گذشت. به این ترتیب كجاوه حاضر می شود. بعد از آن اطراف كجاوه با آلاجایوپ (نخی كه با استفاده از پشم شتر و رنگ های مختلف تزیین می گردد) ترسیم می گردد. در گوشه های كجاوه قپه های زیبا نصب می گردد كه باعث ایجاد زیبایی خاص در كجاوه می گردد و به قسمت داخل آن نیز پارچه سفید دوخته می شود.

مردها در داخل كجاوه وسایلی همچون تیغ، قیچی، موچین، چخماق (فندك)، جوالدوز، بیز (جوالدوز دسته دار)، چاقو و غیر را نگهداری می كرده اند. زنان و دختران نیز در داخل آن وسایلی همچون آینه، شانه، لوازم زینتی، انگشتر، گوشواره، مچ بند، یونگسه (انگشتانه) قیچی و غیره را نگهداری می كرده اند. كجاوه همیشه دم دست بوده است و آن را از دیوارها و اوق های (ستون های دراز آلاچیق) آویزان می كرده اند. وسایلی كه در كجاوه نگهداری می شده است، تمیز می مانده و در طول سال ها از سوی صاحبش مورد استفاده قرار می گرفته است. دختران وقتی ازدواج می كرده اند، همراه با جهیزه های خود كجاوه هایی را كه با دست های خود بافته بودند، با خود به خانه داماد می برده اند.
متأسفانه بافت این كجاوه ها و استفاده از آن در اواسط قرن 20 كم شده و بعدها تقریباً از بین رفته است. این كجاوه ها را در روستاهای واقع در مناطق كوهستانی و روستاهای صحرا نشین به ندرت می شود ملاحظه نمود.

یکی از خواهران داماد یا نزدیکترین زن به داماد، با صدای بلند می خواند:
اؤل گلیان کجه وه اوون ثب دیدیم اجه مه
بارینگ آیدینگ دیدأمه قاراشثین گله جه مه
ترجمه: آن چه می آید کجه وه است. به مادرم گفتم: به کجه وه آرد بپاش.( آرد پاشیدن به کجه وه نشانه ی آرزو برای سپید بختی است.)
به برادرم بگویید: منتظر گلجه باش.
و خواهری دیگری می خواند:
آق مایانینگ آغرامنی یؤل گؤتارر ان شاءالله
اؤز دوغانمینگ نازینی قیزگؤتأرر ان شاءالله
ناز شتر سفید را که به آن کجه وه بسته اند- جاده تحمل می کند.
و ناز برادرم را عروس خانم، ان شاءالله

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (4 آرا)
The average rating is 4.0 stars out of 5.


عکس نقاشی
مکتوب
ابتدا سنگ نوردان برای بالابردن تمرکز و...
9 ساله از گرگان
11 ساله ازتهران
9 ساله از گرگان
با فرا رسیدن فصل پاییز موسم برداشت انار...
ارسال مردمی
موشن گرافی
پروتئین در ساختار و عملکرد بافت های بدن...
محققان دانشگاه هاروارد می گویند چند میوه...
انگل ها مهمان ناخوانده در بدن انسان...
آزمایش خون شامل موارد یا شاخصه‌های...
ویدئو
پوستر+متن
گزارش تصویری از دومین جشنواره ملی ازدواج...
مدت نماهنگ: 1:22
مکتوب
برخی غذا‌ها باعث افزایش حافظه می‌شوند،...
ویدئو و اینفوگرافیک

پربازدیدترین های ماه اخیر

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

کرونا در کودکان چه علائمی دارد؟
پیشگیری از کرونا
کرونا در کودکان چه علائمی دارد؟
مکتوب
حرف دل پرستاران بخش کرونا
حرف دل پرستاران بخش کرونا
ویدئو
احصای فهرستی از موانع تولید و تجارت
احصای فهرستی از موانع تولید و تجارت
مدیر کل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صمت از احصای فهرستی از موانع تولید و تجارت با همکاری تشکل‌های بخش خصوصی خبر داد.
استوری پلیس مقتدر
استوری پلیس مقتدر
ویدئو+پوستر
استوری با هم برای امنیت و سلامت
استوری با هم برای امنیت و سلامت
عکس نوشته+ویدئو
امنیت سایبری و استوری هفته نیروی انتظامی
امنیت سایبری و استوری هفته نیروی انتظامی
اینفوگرافیک+ویدئو
نکات ایمنی در راه اندازی لوازم گرمایشی
نکات ایمنی در راه اندازی لوازم گرمایشی
بی احتیاطی در راه اندازی لوازم گرمایشی می‌تواند خطر بزرگی برای خانواده‌ها داشته باشد. با رعایت نکات ایمنی، جانِ خود و عزیزانمان را ایمن کنیم.
خاطره آزاده گلستانی
خاطره آزاده گلستانی
موشن گرافیک
ربیع وحدت و همدلی
ربیع وحدت و همدلی
ویدئو
استوری آغاز ربیع الاول
استوری آغاز ربیع الاول
ویدئو
استوری هفته نیروی انتظامی
استوری هفته نیروی انتظامی
پوستر
استوری هفته وقف
استوری هفته وقف
ویدئو
مجموعه استوری ایام آخر ماه صفر
مجموعه استوری ایام آخر ماه صفر
پوستر+استوری+اینفوگرافی
آیین حلیم پزان در ایام آخر صفر
آیین حلیم پزان در ایام آخر صفر
گزارش تصویری
شهادت امام رضا (ع)
شهادت امام رضا (ع)
پوستر+ ویدئو
استوری رحلت پیامبر(ص)
استوری رحلت پیامبر(ص)
استوری
روز نابینایان
روز نابینایان
استوری + پوستر
پوستر روز جهانی استاندارد
پوستر روز جهانی استاندارد
پوستر