جهش تولید | چهارشنبه، ۱۳ فروردین ۱۳۹۹

کندوی بچه زنبور عسل - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

کندوی بچه زنبور عسل

کندوی بچه زنبور عسل


كندوی اصلی كه از آنها بچه بیرون آمده است در هر حال تعدادی سلول ملكه و مقداری جمعیت برای خود نگه می‌دارد ولی به یك كندوی نسبتا ضعیف تبدیل خواهد شد.
بچه‌های بیرون زده را باید به هر نحوی جمع‌آوری نموده و در كندوی جدید مستقر كرده و به عنوان یك كلنی جدید از آنها مراقبت كرد. با توجه به مكان خوشه‌زدن بچه زنبور روش جمع‌آوری آن فرق می‌كند.
چون توده افراد بچه زنبور به علت زیاد خوردن عسل سنگین شده‌اند و خانه ندارند بسیار آرام بوده و خیلی كم نیش می‌زنند. معمولا وقتی  آنها نیش می‌زنند كه ضربه یا فشار بر آنها  وارد بیاید. در غیر این صورت اصلا حالت تهاجمی و حمله به خود نمی‌گیرند.در نتیجه می‌توان آنها را به راحتی با استفاده از یك برس نرم و یا با یك تكان ملایم از محل استقرار به درون محفظه‌ای منتقل كرد.
•    گرفتن بچه كندو از درخت:
ابتدا یك كندوی تمیز را با تعدادی حدود 5-4 قاب كه شامل یك دیواره آجدار و سه عدد پوكه یا كادر با موم بافته شده به رنگ سفید متمایلا به قهوه‌ای روشن فراهم می‌كنیم. علاوه بر یك قاب پر از عسل و گرده نیز در یك طرف كندو و مابین بقیه قابها گذاشته می‌شود. ترتیب قرار گرفتن این كادرها به صورت زیر است: از سمت بدنه، ابتدا یك پوكه، بعد قاب عسل و گرده،سپس یك عدد پوكه و بعد از آن یك كادر باموم آجدار و در آخر نیز یك موم بافته یا پوكه گذاشته می‌شود. این روش آماده‌سازی كندو معمولا برای گرفتن بچه زنبور طبیعی لازم است. نحوه انتقال بچه به این كندو به شرح زیر است:
الف- اگر ارتفاع محل و جای قرار گرفتن بچه‌كندو به قدری باشد كه بتوان با رفتن روی كندوی دیگر و یا چهار پایه و نردبان مطمئن كندوی آماده شده را به زیر خوشه بچه طبیعی رساند انجام كار خیلی راحت خواهد بود. اگر جمعیت بچه برروی ساقه یا شاخه درخت تشکیل خوشه دهد، چنانچه شاخه مورد نظر قابل برش باشد باید آنرا برید و درون کندو، جمعیت را تکانید. چنانچه خوشه روی شاخه‌های بلند درخت مستقر شد با نردبان باید شاخه را برید و جمعیت را درون کندو تکانید.
در صورتی که نردبان در دسترس نباشد می‌توان از چوب بلندی که در قسمت انتهایی آن سبدی متصل است استفاده کرد. بدین ترتیب که با تنظیم چوب و سبد زیر خوشه و ایجاد ضربه‌ای ناگهانی خوشه را درون سبد ریخت و سپس جمعیت درون سبد را روی پارچه سفید و یا روزنامه‌ای که جلوی درب ورودی کندو پهن شده تخلیه نمود تا خود زنبوران بتدریج وارد کندو شوند.
ولی اگر بچه كندو بر روی شاخه كلفت و یا تنه درخت خوشه بسته باشد و تكان دادن عملی نباشد كار انتقال به وسیله یك برس نرم و با احتیاط انجام شده و زنبورها در داخل كندو قرار می‌گیرند و یا قابی محتوی نوزاد سر باز یا قابی که عسل آن تخلیه شده باشد در نزدیکی جمعیت می‌گیریم و با برس یا دود زنبوران را روی قاب هدایت می‌کنیم و سپس قاب مورد نظر را به کندو انتقال می‌دهیم.
ب- چنانچه محل استقرار بچه كندو مرتفع باشد و دسترسی به آن و بردن كندوی آماده به آن نقطه ممكن نباشد در صورتی كه شاخه باریك باشد ابتدا خوشه را در داخل یك كیسه نموده و درب آن را با نخ می‌بندند و شاخه را با اره بریده و در زنبورستان بچه زنبور را به كندو منتقل می‌كنند.
•    گرفتن بچه كندو از دیوار، تخته سنگ و تنه درخت:
گاهی محل استقرار بچه كندو طبیعی به صورت خوشه نبوده بلكه به صورت چسبیده بوده و قابل برس زدن و تكان دادن نیست. در چنین مواردی با استفاده از چند شان مومی زنبورها را بر روی كادرها هدایت كرده و آنها را به كندو منتقل می‌كنند. همچنین اگر ارتفاع محل قرار گرفتن بچه كندو زیاد باشد شان مومی را به چوب بلندی بسته و در روی توده زنبورها قرار می‌دهند. در این حالت زنبورها بر روی كادر مومدار جمع می شوند و می توان آنها را به همان حالت به كندوی آماده انتقال داد
در صورتی که بچه کندو بر روی سیم‌ها خوشه تشکیل دهند با استفاده از چوبی بلند که در انتهای آن سبد وصل شده بچه را به کندو انتقال می‌دهیم. 2 الی 3 روز بعد از بچه‌دهی و استقرار آن درون کندو، جمعیت باید تغذیه گردد.
چنانچه زنبوران روی دیوار یا روی زمین فرود آمدند با قرار دادن سبد و یا کندویی خالی روی خوشه موفق به گرفتن این نوع بچه نیز شده‌اید. در این مورد از قاب های محتوی نوزاد و برس یا دودی نیز می‌توان استفاده نمود. چنانچه بچه به بوته ای آویزان شود با قرار دادن کندویی با چند قاب زیر خوشه، با تکان‌های آرام و متوالی خوشه را به کندو انتقال می‌دهیم.
•    استفاده از فرمون بچه گیری:
این روش در كشور ما رایج نیست ولی در برخی كشورها از آن برای جلب بچه‌كندو به داخل كندوی آماده استفاده می‌كنند. در مكزیك از این روش برای جمع‌آوری بچه كندوهای زنبور قاتل استفاده می‌شود. ((زنبور قاتل هیبریدی از نژادهای افریقایی با زنبورهای امریكای جنوبی است كه بسیار نیش زن و كشنده است.))
•    پاشیدن شربت:
بعضی از زنبورداران با پاشیدن شربت بر روی یك دسته شاخ و برگ درخت و قرار دادن آن در مجاورت با خوشه بچه كندو آنها را به كندوی اماده منتقل می‌كنند. زنبورها معمولا برای خوردن شربت در اطراف آن جمع می‌شوند. البته عده‌ای معتقدند بچه كندوی طبیعی از عسل و شربت تنفر دارد زیرا كه عسلدان آنها پر است.
شخصی كه بچه كندوی طبیعی را می‌گیرد باید بداند كه لازم نیست تمام زنبورها را در داخل كندو هدایت كندو همین قدر كه ملكه و بخش اعظم زنبورها منتقل شدند بقیه هم به سمت كندو آمده و جایشان را پیدا می‌كنند. البته باید كندو را چند ساعت زیر جایگاه اولیه خوشه و یا در نزدیكی آن قرار داد تا باقیمانده زنبورها نیز داخل كندو شوند و سپس كندو را به جای اصلی ان منتقل نمود.

 

 

 

 

 

 

 

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


پربازدیدترین های اخیر

رهبر ما
فضای مجازی گلستان

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

مجموعه انیمیشن زَمبُلُق
مجموعه انیمیشن زَمبُلُق
انیمیشن
سیزده به درووون
در خانه بمانیم
سیزده به درووون
پوستر
12 فروردین
روز جمهوری اسلامی
12 فروردین
متن و پوستر
خونه می مونم کتاب می خونم
کمپین
خونه می مونم کتاب می خونم
پوستر و متن
پویش خانواده سالم
پویش خانواده سالم
بازیهای خانوادگی، لحظات شاد، خلاقیت های هنری و آموزشی
حلول ماه شعبان و اعیاد شعبانیه مبارکباد
از هفتم فروردین
حلول ماه شعبان و اعیاد شعبانیه مبارکباد
پوستر
سین هشتم شهید سلیمانی
تولیدات فضای مجازی
سین هشتم شهید سلیمانی
پوستر
جهش تولید
جهش تولید
مجموعه پوستر
ماجراهای آقای فُلان ای بابا
ماجراهای آقای فُلان ای بابا
انیمیشن
یا باب الحوائج
تسلیت
یا باب الحوائج
پوستر
پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹
سال جهش تولید
پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹، سال جدید را سال «جهش تولید» نام‌گذاری کردند.
بازجویی از آقای فلان
بازجویی از آقای فلان
انیمیشن طنز
شعر و برف
شعر و برف
ویدئو
چرا باید در خانه بمانیم
کرونا
چرا باید در خانه بمانیم
متن
نقاشی روی شن
نقاشی روی شن
ویدئو
در خانه بمانیم
کمپین
در خانه بمانیم
پوستر
درخت به ما زندگی می دهد
روز درختکاری
درخت به ما زندگی می دهد
کارتون
سوالات رایج در مورد کرونا
سوالات رایج در مورد کرونا
پوستر