جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

کندوی بچه زنبور عسل - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

کندوی بچه زنبور عسل

کندوی بچه زنبور عسل


كندوی اصلی كه از آنها بچه بیرون آمده است در هر حال تعدادی سلول ملكه و مقداری جمعیت برای خود نگه می‌دارد ولی به یك كندوی نسبتا ضعیف تبدیل خواهد شد.
بچه‌های بیرون زده را باید به هر نحوی جمع‌آوری نموده و در كندوی جدید مستقر كرده و به عنوان یك كلنی جدید از آنها مراقبت كرد. با توجه به مكان خوشه‌زدن بچه زنبور روش جمع‌آوری آن فرق می‌كند.
چون توده افراد بچه زنبور به علت زیاد خوردن عسل سنگین شده‌اند و خانه ندارند بسیار آرام بوده و خیلی كم نیش می‌زنند. معمولا وقتی  آنها نیش می‌زنند كه ضربه یا فشار بر آنها  وارد بیاید. در غیر این صورت اصلا حالت تهاجمی و حمله به خود نمی‌گیرند.در نتیجه می‌توان آنها را به راحتی با استفاده از یك برس نرم و یا با یك تكان ملایم از محل استقرار به درون محفظه‌ای منتقل كرد.
•    گرفتن بچه كندو از درخت:
ابتدا یك كندوی تمیز را با تعدادی حدود 5-4 قاب كه شامل یك دیواره آجدار و سه عدد پوكه یا كادر با موم بافته شده به رنگ سفید متمایلا به قهوه‌ای روشن فراهم می‌كنیم. علاوه بر یك قاب پر از عسل و گرده نیز در یك طرف كندو و مابین بقیه قابها گذاشته می‌شود. ترتیب قرار گرفتن این كادرها به صورت زیر است: از سمت بدنه، ابتدا یك پوكه، بعد قاب عسل و گرده،سپس یك عدد پوكه و بعد از آن یك كادر باموم آجدار و در آخر نیز یك موم بافته یا پوكه گذاشته می‌شود. این روش آماده‌سازی كندو معمولا برای گرفتن بچه زنبور طبیعی لازم است. نحوه انتقال بچه به این كندو به شرح زیر است:
الف- اگر ارتفاع محل و جای قرار گرفتن بچه‌كندو به قدری باشد كه بتوان با رفتن روی كندوی دیگر و یا چهار پایه و نردبان مطمئن كندوی آماده شده را به زیر خوشه بچه طبیعی رساند انجام كار خیلی راحت خواهد بود. اگر جمعیت بچه برروی ساقه یا شاخه درخت تشکیل خوشه دهد، چنانچه شاخه مورد نظر قابل برش باشد باید آنرا برید و درون کندو، جمعیت را تکانید. چنانچه خوشه روی شاخه‌های بلند درخت مستقر شد با نردبان باید شاخه را برید و جمعیت را درون کندو تکانید.
در صورتی که نردبان در دسترس نباشد می‌توان از چوب بلندی که در قسمت انتهایی آن سبدی متصل است استفاده کرد. بدین ترتیب که با تنظیم چوب و سبد زیر خوشه و ایجاد ضربه‌ای ناگهانی خوشه را درون سبد ریخت و سپس جمعیت درون سبد را روی پارچه سفید و یا روزنامه‌ای که جلوی درب ورودی کندو پهن شده تخلیه نمود تا خود زنبوران بتدریج وارد کندو شوند.
ولی اگر بچه كندو بر روی شاخه كلفت و یا تنه درخت خوشه بسته باشد و تكان دادن عملی نباشد كار انتقال به وسیله یك برس نرم و با احتیاط انجام شده و زنبورها در داخل كندو قرار می‌گیرند و یا قابی محتوی نوزاد سر باز یا قابی که عسل آن تخلیه شده باشد در نزدیکی جمعیت می‌گیریم و با برس یا دود زنبوران را روی قاب هدایت می‌کنیم و سپس قاب مورد نظر را به کندو انتقال می‌دهیم.
ب- چنانچه محل استقرار بچه كندو مرتفع باشد و دسترسی به آن و بردن كندوی آماده به آن نقطه ممكن نباشد در صورتی كه شاخه باریك باشد ابتدا خوشه را در داخل یك كیسه نموده و درب آن را با نخ می‌بندند و شاخه را با اره بریده و در زنبورستان بچه زنبور را به كندو منتقل می‌كنند.
•    گرفتن بچه كندو از دیوار، تخته سنگ و تنه درخت:
گاهی محل استقرار بچه كندو طبیعی به صورت خوشه نبوده بلكه به صورت چسبیده بوده و قابل برس زدن و تكان دادن نیست. در چنین مواردی با استفاده از چند شان مومی زنبورها را بر روی كادرها هدایت كرده و آنها را به كندو منتقل می‌كنند. همچنین اگر ارتفاع محل قرار گرفتن بچه كندو زیاد باشد شان مومی را به چوب بلندی بسته و در روی توده زنبورها قرار می‌دهند. در این حالت زنبورها بر روی كادر مومدار جمع می شوند و می توان آنها را به همان حالت به كندوی آماده انتقال داد
در صورتی که بچه کندو بر روی سیم‌ها خوشه تشکیل دهند با استفاده از چوبی بلند که در انتهای آن سبد وصل شده بچه را به کندو انتقال می‌دهیم. 2 الی 3 روز بعد از بچه‌دهی و استقرار آن درون کندو، جمعیت باید تغذیه گردد.
چنانچه زنبوران روی دیوار یا روی زمین فرود آمدند با قرار دادن سبد و یا کندویی خالی روی خوشه موفق به گرفتن این نوع بچه نیز شده‌اید. در این مورد از قاب های محتوی نوزاد و برس یا دودی نیز می‌توان استفاده نمود. چنانچه بچه به بوته ای آویزان شود با قرار دادن کندویی با چند قاب زیر خوشه، با تکان‌های آرام و متوالی خوشه را به کندو انتقال می‌دهیم.
•    استفاده از فرمون بچه گیری:
این روش در كشور ما رایج نیست ولی در برخی كشورها از آن برای جلب بچه‌كندو به داخل كندوی آماده استفاده می‌كنند. در مكزیك از این روش برای جمع‌آوری بچه كندوهای زنبور قاتل استفاده می‌شود. ((زنبور قاتل هیبریدی از نژادهای افریقایی با زنبورهای امریكای جنوبی است كه بسیار نیش زن و كشنده است.))
•    پاشیدن شربت:
بعضی از زنبورداران با پاشیدن شربت بر روی یك دسته شاخ و برگ درخت و قرار دادن آن در مجاورت با خوشه بچه كندو آنها را به كندوی اماده منتقل می‌كنند. زنبورها معمولا برای خوردن شربت در اطراف آن جمع می‌شوند. البته عده‌ای معتقدند بچه كندوی طبیعی از عسل و شربت تنفر دارد زیرا كه عسلدان آنها پر است.
شخصی كه بچه كندوی طبیعی را می‌گیرد باید بداند كه لازم نیست تمام زنبورها را در داخل كندو هدایت كندو همین قدر كه ملكه و بخش اعظم زنبورها منتقل شدند بقیه هم به سمت كندو آمده و جایشان را پیدا می‌كنند. البته باید كندو را چند ساعت زیر جایگاه اولیه خوشه و یا در نزدیكی آن قرار داد تا باقیمانده زنبورها نیز داخل كندو شوند و سپس كندو را به جای اصلی ان منتقل نمود.

 

 

 

 

 

 

 

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


مکتوب
عکس نقاشی
ابتدا سنگ نوردان برای بالابردن تمرکز و...
9 ساله از گرگان
11 ساله ازتهران
9 ساله از گرگان
با فرا رسیدن فصل پاییز موسم برداشت انار...
ارسال مردمی
موشن گرافی
پروتئین در ساختار و عملکرد بافت های بدن...
محققان دانشگاه هاروارد می گویند چند میوه...
انگل ها مهمان ناخوانده در بدن انسان...
آزمایش خون شامل موارد یا شاخصه‌های...
ویدئو
پوستر+متن
گزارش تصویری از دومین جشنواره ملی ازدواج...
مدت نماهنگ: 1:22
مکتوب
برخی غذا‌ها باعث افزایش حافظه می‌شوند،...
ویدئو و اینفوگرافیک

پربازدیدترین های ماه اخیر

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

کرونا در کودکان چه علائمی دارد؟
پیشگیری از کرونا
کرونا در کودکان چه علائمی دارد؟
مکتوب
خاطره آزاده گلستانی
خاطره آزاده گلستانی
موشن گرافیک
ربیع وحدت و همدلی
ربیع وحدت و همدلی
ویدئو
استوری آغاز ربیع الاول
استوری آغاز ربیع الاول
ویدئو
استوری هفته نیروی انتظامی
استوری هفته نیروی انتظامی
پوستر
استوری هفته وقف
استوری هفته وقف
ویدئو
مجموعه استوری ایام آخر ماه صفر
مجموعه استوری ایام آخر ماه صفر
پوستر+استوری+اینفوگرافی
آیین حلیم پزان در ایام آخر صفر
آیین حلیم پزان در ایام آخر صفر
گزارش تصویری
شهادت امام رضا (ع)
شهادت امام رضا (ع)
پوستر+ ویدئو
استوری رحلت پیامبر(ص)
استوری رحلت پیامبر(ص)
استوری
روز نابینایان
روز نابینایان
استوری + پوستر
پوستر روز جهانی استاندارد
پوستر روز جهانی استاندارد
پوستر
ورزش اسلک لاین
گزارش تصویری
ورزش اسلک لاین
ابتدا سنگ نوردان برای بالابردن تمرکز و تعادل این ورزش را ابداع کردند و به مرور اسلک لاین در سراسر جهان گسترش یافت. کمتر از یک دهه است این ورزش به کشورمان وارد شده است.
استوری روز حافظ
استوری روز حافظ
پوستر
قرار ما پای عمود خدمت
قرار ما پای عمود خدمت
پوستر
استوری اربعین
استوری اربعین
موشن استوری
نماهنگ جا مانده از اربعین 2
نماهنگ جا مانده از اربعین 2
ویدئو