سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

گلستان در آیینه تاریخ - نمایش محتوای صدا

 

 

گلستان در آیینه تاریخ

گلستان در آیینه تاریخ


این برنامه به بیان وقایع تاریخی استان گلستان ارتباط دارد و هر روز ساعت 11:15 به مدت 10 دقیقه می توانید پای کارشناس تاریخ این برنامه جناب آقای خارکوهی بنشینید.

استان گلستان بزرگترين و آبادترين سرزمين در شمال ايران در سده هاي اوليه اسلامي و قبل از آن بوده است. اين سرزمين تا قرن هفتم موسوم به ايالت گرگان بوده و از قرن هفتم تا چهاردهم به نام ايالت استرآباد ناميده شد. سابقه تمدن در آن با توجه به كاوشهاي چهاردهم به نام ايالت استرآباد ناميده شد. سابقه تمدن در آن با توجه به كاوشهاي باستان شناسي به حدود شش هزار سال پيش بر مي گردد.

درحقيقت يكي از قديمترين ايالتهاي ايران و مركز عمده تمدن نشين آرياييها در شمال ايران بوده است. در گذشته وسعت آن به تنهايي بيش از وسعت ايالت طبرستان ( مازندران ) و گيلان بوده و با سرزمينهاي وسيعي چون سعده و خوارزم برابري مي كرد.

ابن اسفنديار مي نويسد كه گرگين پسر ميلاد مؤسس گرگان بوده ست. ابوالفداء مي نويسد ، اسم شهر از نام شخص معروف به استر گرفته شده است. حال آنكه در كتاب جامع الانبياء اصل آن به استره زن شاهزاده كيخسرو نسبت داده شده است . اين ايالت در قرن هفتم با تهاجم مغولان ويران گشت. اين استان از زمان هخامنشيان به بعد به صورت يك ايالت، با تشكيلات منظم درآمد، در آن دوران با نام هيركاني يا هيركانيا كه از معروفترين ايالات ايران بوده است.

زمان سامانيان به همراه چندين ايالت ديگر كه در مجموعه سرزمين خورآسان ايران قرار داشت. با ورود اسلام و در سده هاي اوليه آن بخصوص دوران طلايي اسلام و بعد ار آن گرگان نقش مهمي در شكوفايي فرهنگ و تمدن اسلامي و ايراني داشته است ، به طوري كه دانشمندان و شاعران بزرگي همچون عبدالقاهر جرجاني ( مؤلف اسرار ابلاغه و دلايل الاعجارو غيره ) سيد اسماعيل جرجاني ( مؤلف ذخيره خوارزمشاهي اولين و بزرگترين دايره المعارف پزشكي به زبان فارسي ) ، فخرالدين اسعد گرگاني ( سراينده ويس و رامين ) و ميرداماد ( مؤلف قبسات و صراط المستقيم ) ، مير فندرسكي و … مي باشد. گرگان امروز تا اسفند 1316 استرآباد خوانده مي شد ، در عهد صفويه به دارالمومنين مشهور بوده است.

Loading the player...
عوامل تولید:

تهیه کننده : یاسر مظفری

 صدابرداران : جلال حسین زاده

تاریخ تولید: اردیبهشت 98
آدرس کوتاه :