سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰

گل آستر - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

گل آستر

گل آستر


 

گل ستاره‌ای Aster به جنس Aster و خانواده Asteraceae تعلق دارد و در جنس این گیاه حدود 180 گونه گیاهی وجود دارد که اکثر انها بومی دو قاره آسیا و اروپا هستند.گلهای آستر (ستاره‌ای) گیاهانی چند ساله هستند که برای چندین سال میتوان آنان را در گوشه ای از حیاط منزل و یا گلدانی مناسب داشت و از گلدهی آنها بخصوص در طی تابستان و پاییز لذت برد.اگرچه این گیاهان گلهایی با طیف رنگی سفید، صورتی، بنفش و سوسنی دارند اما رنگ بنفش - سوسنی آن بیش از رنگهای دیگر محبوب و فراگیر است.

گلهای این گیاهان که معمولا بین 2.5 تا 5 سانتیمتر قطر دارند و در انواع مختلف این گیاهان فصل شکوفایی گلها از اواخر بهار تا اواسط پاییز متغییر است . بخصوص اینکه در دنیای باغبانی انواعی از این گیاهان با استفاده از روش دورگه گیری بین برخی از گونه‌های این گیاهان (برخی از این گونه ها را در ادامه معرفی کرده‌ام) بدست آمده‌اند و به تنوع موجود (از نظر ارتفاع گیاهان و همچنین طیف رنگی گلها) افزوده است . ارتفاع این گیاهان بسته به اینکه از چه نوعی هستند بین 20 سانتیمتر تا حدود 2 متر متغیر است و رنگ گلها نیز همانطور که اشاره کردم اکثرا سفید، صورتی، بنفش ، سوسنی می‌باشد.

 

 

نیازهای محیطی و شرایط نگهداری:

آبیاری: در طی فصل رشد زمانی گیاه را آب دهید که سطح خاک نیمه خشک شده باشد. رطوبت بیش از اندازه در خاک می تواند موجب ضعیف شدن و پوسیدن ساقه های گیاه و پژمردگی و مرگ گیاه شود. خشکی کشیدن گیاه نیز یکی از عوامل چروکیدگی و ریزش برگها است.

نور: به مکانی با نور مستقیم و کامل آفتاب نیاز دارد یعنی روزانه حداقل بین 6 الی 8 ساعت باید نور مستقیم آفتاب به این گیاه بتابد. نور کم محیط مانع گلدهی مناسب این گیاهان و همچنین افزایش شیوع برخی از بیماریهای قارچی بخصوص انواع لکه برگی و سفیدک پودری میشود. با نور زیاد آفتاب مشکلی ندارد اما در مناطقی که تابستانهای بسیار گرم دارند، وجود سایه در عصر هنگام به رشد و شادابی این گیاه کمک خواهد کرد.

دما: آب و هوای خنک در طی تابستان به رشد این گیاه و گلدهی آن کمک می کند بنابراین اهمانطور که در قسمت قبل نیز اشاره کردم در روزهای گرم تابستانی وجود سایه در عصرهنگام به رشد و شادابی گیاه کمک خواهد کرد . این گیاهان با فرارسیدن اواخر پاییز خزان کرده و وارد رکود زمستانی می شوند و سرمای زمستان را نیز تا حدود 30- تحمل می کنند. البته اگر این گیاهان را در گلدان نگهداری می کنید بهتر است که در طی زمستان آنان را به مکانی محافظت شده اما سرد (همانند گاراژ) که از ورش بادهای زمستانی در امان باشند منتقل کنید.

خاک: در مورد خاک چندان سخت گیر نیست اما خاک باید از زهکش نسبتا خوب برخوردار باشد زیرا ماندگاری آب در پای گیاه به شیوع بیماریهای قارچی و از بین رفتن گیاه کمک می کند. بنابراین هنگام آماده سازی مکان کاشت این گیاه در باغچه می توان از مخلوط خاک باغچه+ خاک برگ+کود بسیار پوسیده گاوی استفاده کرد. همچنین هر ساله و با فرارسیدن فصل بهار یک لایه خاک برگ به ضخامت حدود 5 سانتیمتر در اطراف ساقه اصلی گیاه بر روی زمین پخش کنید. برای کوددهی نیز می توان با شروع فصل رشد هر 6-4 هفته یکبار از کودهای کامل همانند 20-20-20 برای این گیاه استفاده کرد. کوددهی بیش از اندازه از جمله عوامل ریزش برگهای این گیاه است بنابراین در کوددهی زیاده روی نکنید همچنین بهتر است که با شروع گلدهی این گیاه ، کوددهی را نیز متوقف کنید.

تکثیر: این گیاهان را میتوان توسط بذر تکثیر کرد. زمانی که بذرها بر روی گیاه مادری رسید باید آنها را برداشت کرد و برای افزایش جوانه زنی آنان میتوان بذرها را به مدت 6-4 هفته در یک پاکت کاغذی و در مکانی خشک و در یخچال (دمای حدود 5-4 درجه سانتیگراد) نگهداشت و سپس نسبت به کاشت آنها اقدام کرد. همچنین در محیط محافظت شده همانند خانه نیز می توان بعد از اینکه نیاز سرمایی بذرها برطرف شد در حدود 8-6 هفته قبل از فرارسیدن بهار نسبت به کاشت آنان اقدام کرد تا زمانی که دمای هوای بیرون مناسب می شود گیاهان جوان کمی بزرگ شده باشند و شرایط میحط آزاد را بهتر بتوانند تحمل کنند و به زندگی ادامه دهند. برای کاشت بذرها می توان از مخلوط خاک برگ+کوکوپیت و یا حتی خاک برگ به تنهایی استفاده کرد. فقط قبل از استفاده از خاک برگ آنرا از یک صافی رد کنید (الک کنید) تا بافتی یکنواخت بدست آید. عمق کاشت بذرها در حدود 2 سانتیمتر است . بهترین دما برای جوانه زنی بذرهای این گیاه 21-18 درجه سانتیگراد است و گلدان حاوی بذرها را در کنار پنجره ای جنوبی قرار دهید تا از نور مناسبی برخوردار باشد البته لزومی به تابش نور مستقیم آفتاب نیست و فقط باید محیط روشن و پر از نور باشد. کشیدن یک لایه پلاستیک شفاف نیز به نگهداری و افزایش رطوبت هوای اطراف کمک میکند. برای عدم جابجایی بذرها در طی آبیاری میتوان تا زمان سبز شدن بذرها از روش غبارپاشی آب بر روی سطح خاک استفاده کرد. اگر تمامی شرایط مساعد باشد حدود 21-14 روز زمان میبرد تا بذرها سبز شوند. زمانی که گیاهان جوان 6-4 برگ داشتند می توان آنها را به مکان جدید منتقل کرد. در مکان اصلی کاشت بهتر است که بین هر دو گیاه با توجه به نوع گیاه و ارتفاع آنان بین 30 الی 90 سانتیمتر فاصله در نظر گرفت. شیوه دیگر تکثیر این گیاه تقسیم بوته است بخصوص اینکه بوته های بالغ و بسیار متراکم گلدهی خوبی نیز ندارند بنابراین می‌توان هر 4-3 سال یکبار و در فصل بهار و یا در فصل پاییز و بعد از اتمام دوران گلدهی می توان گیاه را به چند قسمت تقسیم کرد و هر قسمت را به عنوان گیاهی مستقل در مکانی جدید کاشت.


 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویدئو
البسه محلی باگذشت زمان از شئون مختلف...
ویدئوی طنز
آیران قایران" (آیران به معنای ماست و...
مسابقه‌ی عکاسی کمدی حیات‌ وحش که هرساله...
سومین سرطان شایع در خانم‌ها در ایران و...
میل و هوس شدید به شیرینی جات می تواند به...
طناب زدن خانم‌ها چگونه باید باشد تا ضرر...
۶ نوع محتوا که هرگز نباید در شبکه‌های...
گزارش تصویری
موشن گرافی
موشن گرافی
یکی از علل اصلی که کودکان عرق می‌کنند...
پخت شیرینی “پیشمه” در بین ترکمن‌ها رواج...
زیبایی حیاط خانه‌ای روستایی در گرگان با...
گزارش تصویری
هوشیاری راننده و سد کردن مسیر با خودرو،...

پربازدیدترین های ماه اخیر

نظرسنجی مخاطبین

مخاطب گرامی نظر شما در مورد برنامه های صدای مرکز چیست؟

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

رهبر انقلاب در روزهای آینده واکسن ایرانی کرونا می‌زنند
رهبر انقلاب در روزهای آینده واکسن ایرانی کرونا می‌زنند
رئیس فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR از تزریق نوبت اول واکسن ایرانی کرونا به رهبر انقلاب در روزهای آینده خبر داد.
عطر آگین شدن فضای گلستان به بوی حرم رضوی
عطر آگین شدن فضای گلستان به بوی حرم رضوی
حضور خادمان رضوی در گلستان فضای استان را سرشار از حال و هوا و بوی حرم امام رضا علیه السلام کرده است.
جلوه گری رنگ و نقش در لباس سنتی قوم قزلباش
جلوه گری رنگ و نقش در لباس سنتی قوم قزلباش
البسه محلی باگذشت زمان از شئون مختلف زندگی همچون اعتقادات، آداب ‌و رسوم، طبقات اجتماعی، شرایط تاریخی و غیره اثر پذیرفت که به‌راستی می‌توان تمامی فرهنگ یک سرزمین را در پوشاک مردم آن جلوه‌گر دانست. رنگ، شکل و دوخت هر تکه جامه نقش و معنای فرهنگی به خود...
میلاد امام رضا علیه السلام
میلاد امام رضا علیه السلام
نوای دلنشین السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا با حضور خادمین حرم مطهر رضوی در استان گلستان طنین‌انداز شد.
به دست آقا میسپره
به دست آقا میسپره
ویدئو+عکس
امام الرئوف
امام الرئوف
ویدئو
چمران، سمبل مقاومت از بیروت تا دهلاویه
چمران، سمبل مقاومت از بیروت تا دهلاویه
چمران در آمریکا، با همکاری بعضی از دوستانش، برای نخستین بار انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا را پایه ریزی کرد
امام خمینی (ره): مثل چمران بمیرید
امام خمینی (ره): مثل چمران بمیرید
امام خمینی (ره): شما‌ها چند سال دیگر نیستید در این عالم، چمران هم نیست؛ چمران با عزت و عظمت و با تعهد به اسلام جان خودش را فدا کرد و ... مثل چمران بمیرید!
نماهنگ دست تو بده بمن
نماهنگ دست تو بده بمن
ویدئو
تصاویر کادر درمان گلستان پای صندوق سیار انتخابات
تصاویر کادر درمان گلستان پای صندوق سیار انتخابات
کادر درمان بیمارستان پنج آذر گرگان با مشارکت گسترده رأی خود را در صندوق سیار حوزه سلامت انداختند.
استوری های پویش مرد میدان
استوری های پویش مرد میدان
پوستر
نتایج انتخابات شورای اسلامی گرگان و سایر شهرهای گلستان
نتایج انتخابات شورای اسلامی گرگان و سایر شهرهای گلستان
نتایج انتخابات شوراهای اسلامی شهرهای استان گلستان اعلام شد.
نخستین نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد/ رئیسی پیشتاز و تبریک دیگر نامزدها
نخستین نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد/ رئیسی پیشتاز و تبریک دیگر نامزدها
جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور؛ نخستین نتایج انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری تا این لحظه را اعلام کرد.
ساعات پایانی رای گیری؛ حضور گسترده مردم گلستان در شعب اخذ رای
ساعات پایانی رای گیری؛ حضور گسترده مردم گلستان در شعب اخذ رای
در ساعات پایانی رای گیری، حضور گسترده مردم گلستان در شعب اخذ رای همچنان ادامه دارد.
مردم میدان
مردم میدان
عکس