جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ فروردین ۱۳۹۹

گل تاج الملوک - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

گل تاج الملوک

گل تاج الملوک


نام فارسی: گل تاج الملوک
نام علمی: Aquilegia chrysantha
نام انگلیسی: Columbine
تيره گياه شناسي: Ranunculaceae
گیاهى است از تیره آلاله، گل هاى زیباى آن در فصل بهار زینت بخش باغچه هاى منازل مى تواند باشد. این گیاه دایمى است و کشت و کار آن سالیان زیادى است که در ایران متداول شده است.
تنوع رنگ در گلبرگ هاى این گیاه، زیبایى منحصر به فردى به گل هاى آن داده است. زمان کاشت بذر این گیاه در اسفندماه مى باشد، ولى زمان گل دهى آن در فصل بهار است.
تاج الملوک هم از جمله گیاهانِ مقاوم به سایه است و در داخل گلدان در درون آپارتمان ها و منازل هم مى توان آن را نگهدارى کرد. این گیاه در برابر سرما هم مقاومت خوبى دارد.
خاک مورد نیاز:
این گیاه در خاک سبک و شنى به خوبى رشد مى کند، ولى براى تأمین نیازِ غذایى گیاه باید به خاک گلدان، خاکبرگ پوسیده و کود دامى پوسیده شده اضافه شود.
با توجه به خواص دارویی آن در بیماری‌هایی نظیر سرفه، روماتیسم، نقرس و سیاتیک شناخته شده بوده است ولی به لحاظ سمی بودن گیاه و شکل برگ‌های آن به برگ کرفس، از کاشتن این گیاه در منزل اجتناب می‌شود. اندازه بوته آن در حدود سی تا صد سانتی متر است و زمین با خاک معمولی و مرطوب و آفتابگیر را دوست دارد. در برابر سرما مقاوم است و به لحاظ کوتاه بودن گیاه، در حاشیه بوستان‌ها کاشته می‌شود. زمان گلدهی آن اواخر بهار و اوایل پائیز است و عمر گل‌ها در حدود سه هفته می‌باشد. ازدیاد آن از طریق بذر و جا به جایی و تقسیم ریشه صورت می‌گیرد.ب
گونه‌ها
رنگ گل‌ها در گونه‌های مختلف، متفاوت است برخی گونه‌ها، گل‌هایی به رنگ بنفش دارند مانند
گونه تاج‌الملوک ناپل (A. napellus). برخی نیز گل‌هایی به رنگ آبی روشن دارند مانند گونه A. variegates که گونه‌هایی از آن دو رنگ بوده و رنگ سفید در آن وارد شده است. گونه زینتی تاج الملوک به نام aquilegia chrysantha بیشتر مورد توجه واقع شده است.
برای کاشت و تکثیر آن از بذر استفاده می‌شود که در اواسط بهار در خزانه می‌کارند و در اوایل پائیز به محل اصلی انتقال می‌دهند. همچنین می‌توان با تقسیم ریشه‌ها در بهار یا پائیز نسبت به تکثیر آن اقدام کرد. از سایر گونه‌های تاج الملوک می‌توان تاج‌الملوک صورتی، تاج‌الملوک جنگلی و تاج‌الملوک قفقازی را نام برد.
نوع بستانی آن گلهایش سر به بالا است و نوع وحشی آن گلهایی افتاده دارد به رنگهای مختلف در دشت‌های آمریکا فراوان میروید و در کلورادو آمریکا به رنگ آبی است (گل نشان ایالتی کلرادو است) از تخم هم به عمل می‌آید و در سال دوم گل می‌دهد گیاهی چند ساله یا دائمی است.ب

Plant Name
Scientific Name: Aquilegia chrysantha
Common Names: Golden Columbine, Yellow Columbine
Plant Characteristics
Duration: Perennial
Growth Habit: Herb/Forb
Arizona Native Status: Native
Habitat: Mountain, Riparian. This beautiful wildflower grows along shady to partly shady streams and in other moderately moist areas in the mountains. If provided with shade and moist soil, Golden Columbines can be grown as garden plants at lower elevations.
Flower Color: Yellow to golden yellow or greenish yellow
Flowering Season: Spring (late), Summer
Height: Up to 4 feet (1.2 m) tall, but usually less
Description: The flowers are up to 3 inches (7.6 cm) across and have 5 longer, pale yellow, lanceolate sepals and 5 shorter, oblong petals with slender, evenly tapering, up to 2 1/2 inch (6.4 cm) long, nectar-filled spurs projecting behind them. The leaves are green and divided into 2 (rare) or 3 delicate, round-lobed or toothed leaflets. The stems are green and very slender, giving this plant a light, airy appearance.
The similar Longspur Columbine (Aquilegia longissima) has flowers with spoon-shaped petals and much longer spurs that can be up to 7 inches (18 cm) long.
Special Characteristics
Butterfly Plant – The flowers attract butterflies and hummingbird moths (their main pollinators).
Hummingbird Flower – The flowers attract hummingbirds.
Legal Status – Protected Native Plant (Salvage Restricted)
Classification
Kingdom: Plantae – Plants
Subkingdom: Tracheobionta – Vascular plants
Superdivision: Spermatophyta – Seed plants
Division: Magnoliophyta – Flowering plants
Class: Magnoliopsida – Dicotyledons
Subclass: Magnoliidae
Order: Ranunculales
Family: Ranunculaceae – Buttercup family
Genus: Aquilegia L. – columbine
Species: Aquilegia chrysantha A. Gray – golden columbine

 


 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


پربازدیدترین های اخیر

رهبر ما
فضای مجازی گلستان

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

خونه می مونم کتاب می خونم
کمپین
خونه می مونم کتاب می خونم
پوستر و متن
حلول ماه شعبان و اعیاد شعبانیه مبارکباد
از هفتم فروردین
حلول ماه شعبان و اعیاد شعبانیه مبارکباد
پوستر
پویش خانواده سالم
پویش خانواده سالم
بازیهای خانوادگی، لحظات شاد، خلاقیت های هنری و آموزشی
سین هشتم شهید سلیمانی
تولیدات فضای مجازی
سین هشتم شهید سلیمانی
پوستر
جهش تولید
جهش تولید
مجموعه پوستر
ماجراهای آقای فُلان ای بابا
ماجراهای آقای فُلان ای بابا
انیمیشن
یا باب الحوائج
تسلیت
یا باب الحوائج
پوستر
پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹
سال جهش تولید
پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹، سال جدید را سال «جهش تولید» نام‌گذاری کردند.
بازجویی از آقای فلان
بازجویی از آقای فلان
انیمیشن طنز
شعر و برف
شعر و برف
ویدئو
چرا باید در خانه بمانیم
کرونا
چرا باید در خانه بمانیم
متن
نقاشی روی شن
نقاشی روی شن
ویدئو
در خانه بمانیم
کمپین
در خانه بمانیم
پوستر
درخت به ما زندگی می دهد
روز درختکاری
درخت به ما زندگی می دهد
کارتون
سوالات رایج در مورد کرونا
سوالات رایج در مورد کرونا
پوستر