جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

گل شمعدانی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

گل شمعدانی

گل شمعدانی


گیاهان تیره شمعدانی یکساله یا دائمی بوده و برگ در آنها دارای گوشوارک می باشد.گل منظم وگل آذین از نوع دیم می باشد.هر گل دارای ۵ کاسبرگ،۵ گلبرگ ،۱۰الی۱۵ پرچم،مادگی ۵ برچه ای و میوه از نوع چند فندقه ای است.رویان در بذر شمعدانی از نوع غیر داندرونی میباشد.و رویان در آن بارز است.یعنی مواد ذخیره ای بذر در لپه ها ذخیره شده است.ولپه ها در آن قسمت بارز بذر را تشکیل میدهند.قابل ذکر است که در این نوع رویانها پوسته ضخیم بذری وجود دارد وباعث ایجاد یک نوع خفتگی بذر بنام خفتگی فیزیکی شده ودر این نوع خفتگی ورود آب به بذر ها محدود میشود.این تیره دارای ۵ جنس و ۷۵۰گونه گیاهی می باشد.جنس های آن به قرار زیر است:
Sarcocaulon, Pelargonium, Monsonia, Erodium, Geranium
جنس Pelargonium: این جنس از نظر گلکاری حائز اهمیت بوده و گونه های متعددی از آن که به شرح ان خواهیم پرداخت از این جنس می باشند.در جنس پلارگونیوم در حدود ۳۰۰گونه و ۶هزار رقم در سرتاسر دنیا موجود است.گل در این جنس ۶ الی ۸ عدد پرچم دارد که حدودا ۳ تا ۵عدد از آنها زایا هستند.از جنس های Geranium وErodium   گونه های موجود میباشد که به صورت وحشی در ایران رشد می کنند.
انواع گونه های مهم جنس پلارگونیوم در باغبانی و گلکاری:
1-شمعدانی معمولی: با نام علمی Pelargonium hortorum بوده و دسته بزرگی از این گیاهان را تشکیل میدهد.در این گونه شمعدانی های پر گل با رنگهای جالب و ارقام ابلق نیز موجود میباشد.از این گونه شمعدانی ترمه ای نیز وجود دارد که حاشیه برگ رنگین و خود برگ سبز میباشد.رقم شمعدانی بهار هلو نیز در تهران به صورت وسیع کشت وکار میگردد.
2-شمعدانی حرام زاده: با نام علمی Pelargonium zonale بوده که کوتاه و پرپر است.ودر بهار و تابستان و پائیز گل می دهد.و از مجموعه شمعدانی های معمولی به حساب می آید.
3-شمعدانی عطری:با نام علمی Pelargonium graveolens بوده که کشت و کار آن در ایران هم مرسوم می باشد.در دمای ۵ الی ۱۰ درجه سانتیگراد بهترین رشد ونمو را دارد.نیاز به آبیاری بیشتری دارند.وخاک آنها باید نسبتا مرطوب باشد.
4-شمعدانی اژدری:با نام علمی Pelargonium domesticum بوده که گلهایش به رنگ قرمز می باشد.
5-شمعدانی پیچ:با نام علمی Pelargonium peltatum بوده و دارای برگهای نسبتا پهن تر و گیاه حالت رونده دارد.گلها در این نوع به رنگهای قرمز تند، بنفش،و صورتی هستند.و از نظر تراکم به پیچ کم پر و پرپر شهرت دارند.نیاز به آبیاری بیشتری دارند.
6-شمعدانی گل درشت:با نام علمی  Pelargonium grandiflorum بوده و گلها در این نوع از شمعدانی ها درشتر از بقیه هستند.
7-شمعدانی سیتروزوم:با نام علمی Pelargonium citrosum بوده و مشخصه بارز این گونه داشتن برگهائی با بریدگی های بسیار عمیق و گلهای کم پر به رنگ بنفش مایل به سفید می باشد. در اکثر منازل نگهداری می گردد.معروفترین گونه شمعدانی هاست.
۸-شمعدانی تومنتوزوم:با نام علمی Pelargonium tomentosum بوده ودارای مواد آروماتیک در برگهای خود می باشد.رنگ گلبرگها سفید رنگ می باشد و معمولا بهار وتابستان گل می دهد.


هدف از پرورش شمعدانی ها:به عنوان گیاه گلدانی گل دهنده در منازل مورد استفاده قرار میگیرد.و مشتریان زیادی در ایران دارد.در باغچه ها نیز از شمعدانی ها استفاده می کنند.کلا کشت و کار آن از قدیم در ایران مرسوم بوده است.
رطوبت در پرورش شمعدانی ها:شمعدانی ها نیاز به محلی به نسبت خشک دارند.خاک گلدان باید بین دو فاصله آبیاری خشک شوند.بعضی از ارقام خارجی دارای یک دوره رکود رشدی هستند که نباید در آن مرحله آبیاری شوند تا خزان کنند.
دما در پرورش شمعدانی ها:بهترین دما برای رشد ونمو شمعدانی ها ۱۰ الی ۱۵ درجه سانتیگراد میباشد.کلا شمعدانی ها یک گیاه مخصوص آب وهوای معتدل میباشد.با این وجود در زمستان باید گلدانهای شمعدانی به منزل آورده شوند تا سرما آسیبی به آنها وارد ننماید.
نور در پرورش شمعدانی ها:به نور مستقیم آفتاب نیاز دارند.و در سایه غنچه گل در آنها تشکیل نمی شود.در زمستان به دلیل ضعیف بودن شدت نور احتمالا گلهای خوبی از شمعدانی نداشته باشیم.
خاک مورد نیاز در پرورش شمعدانی:بهترین خاک برای پرورش شمعدانی خاکی است از سه قسمت خاک لوم،یک قسمت کود پوسیده دامی،و یک قسمت ماسه می باشد.توجه داشته باشید که کود دامی باید کاملا پوسیده باشد چون در غیر این صورت کودهای دامی تازه حاوی حشرات زیادی خواهند بود واحتمالا برای منازل هم خوب نباشد. میتوان به اندازه یک قاشق از کود سوپر فسفات نیز در گلدانها استفاده نمود.در صورتی که نتوانید آمیخته خاکی بالا را برای پرورش شمعدانی فراهم آورید خاک باغچه هم میتواند مناسب باشد. ته گلدان را تا قسمتی از شن های درشت پر کنید تا تهویه گلدانها حفظ شوند.
بیماری و آفات شمعدانی ها:از عوارض مهم آن بوته میری است که عامل ان مشخص نیست. گلدان ها باید از هم فاصله داشته باشند.تهویه باید مناسب باشد.شمعدانی پیچ و عطری مبتلا به شته میشوند.در شمعدانی پیچ کنه ها نیز ازآفات است.بهترین سموم برای مقابله با آنها مالاتیون است.باید با کارشناس گیاهپزشکی مشورت شود تا نسبت به دز مصرفی سمها در گیاهان گلدانی اطلاعات لازم را بگیرید.در شمعدانی های معمولی تریپس را نیز داریم که میتوان با فشار زیاد آب انها را شست وشو داد.ضعف بوته ها وزرد شدن برگها نیز در شمعدانی ها اتفاق می افتد که در ارن صورت باید از کود های به صورت محلول پاشی  مناسب  وآبیاری منظم استفاده کنید.
تکثیر و ازدیاد شمعدانی ها:بهترین روش تکثیر شمعدانی استفاده از قلمه علفی که حاوی یک برگ میباشد.قلمه ها باید از زیر یک گره زده شوند. در آب نیز براحتی ریشه میدهند.در ماسه شسته در محیط گرم  نیز به خوبی ریشه میدهند.از بذرهای شمعدانی نیز برای تکثیر استفاده میشود ولی این کار عمدتا توسط اساتید محقق جهت بهنژادی در شمعدانی ها صورت میگیرد. ودر منازل همان قلمه بهترین روش تکثیر به حساب می آید.

 آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 4.0 stars out of 5.


دو هفته به آغاز سال نو باقی مانده و با...
پدیده جوی شفق قطبی، شب تماشایی فنلاند را...
در این مطلب وب گردی ترکیبی طبیعی و خانگی...
تاریخ سرشار از رویداد‌ها و وقایعی است که...
نزدیک به یک سال است که ویروس کرونا مهمان...
رییس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی...
عضو انجمن زنان و مامایی ایران با تأکید...
ویدئو
غذای کودک باید سر ساعت معین و در محیط...
ماد ران امروزی دغدغه‌های زیاد‌ی دارند که...
روز مادر مبارکباد
اینفوگرافی
در شب میلاد حضرت فاطمه(س) ،عروس و داماد...
مادران شهدا شاهدانی بی ادعا هستند که با...
برنده لوح تقدیر بهترین پویانمایی از...
زوج گلستانی با جمع آوری بیش از ۲هزار و...
اینفوگرافی
این هنریکی از زیرشاخه‌های صنایع چوب نیز...
برخی افراد بر اثر خوردن ماهی همراه با...
عروسک دست‌ساز زنان روستای قلعه قافه از...
اینفوگرافی

پربازدیدترین های ماه اخیر

نظرسنجی مخاطبین

مخاطب گرامی نظر شما در مورد برنامه های صدای مرکز چیست؟

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

چه کار کنیم در خانه تکانی کمردرد نگیریم؟
چه کار کنیم در خانه تکانی کمردرد نگیریم؟
دو هفته به آغاز سال نو باقی مانده و با توجه به سخت بودن خانه تکانی احتمال دارد برخی‌ها دچار کمردرد ناشی از خانه تکانی شوند.
درخت زندگی
درخت زندگی
ویدئو
هنر شیطانی
هنر شیطانی
ویدئو
ده برابر قوی‌تر از آنتی بیوتیک!
ده برابر قوی‌تر از آنتی بیوتیک!
در این مطلب وب گردی ترکیبی طبیعی و خانگی که می‌تواند ۱۰ برابر از آنتی بیوتیک قوی‌تر باشد، معرفی شده است
از وام کمیته امداد تا اشتغالزایی
از وام کمیته امداد تا اشتغالزایی
خانمی که کارگاه خیاطی راه اندازی کرده است
احیا و حفظ طبیعت و منابع طبیعی با همت ۲دوستدار طبیعت در آزادشهر
احیا و حفظ طبیعت و منابع طبیعی با همت ۲دوستدار طبیعت در آزادشهر
همزمان با نزدیک شدن به روز درختکاری
درآمدزایی با پاکسازی محیط زیست
درآمدزایی با پاکسازی محیط زیست
تولید خلاقانه
زباله فرهنگی
زباله فرهنگی
کاریکاتور
نادرترین و عجیب‌ترین اتفاقات جهان
نادرترین و عجیب‌ترین اتفاقات جهان
تاریخ سرشار از رویداد‌ها و وقایعی است که هنوز هم توضیحی برای آن‌ها وجود ندارد، ولی حقیقت محض هستند.
از نارنجی تا خاکستری، تغییر رنگ شگفت انگیز گوزن مینیاتوری را ببینید + فیلم
از نارنجی تا خاکستری، تغییر رنگ شگفت انگیز گوزن مینیاتوری را ببینید + فیلم
شوکا کوچکترین گوزن ایران، نوعی گوزن کوچک بومی اورآسیا به رنگ سربی یا سرخ است که بیشتر در مناطق سردسیر و از جمله پارک ملی گلستان زندگی می‌کند.
چهره کودکان پشت ماسک
چهره کودکان پشت ماسک
نزدیک به یک سال است که ویروس کرونا مهمان مردم جهان شده و والدین تلاش می‌کنند تا با استفاده از ماسک کودکان خود را از گزند ابتلاء به جنجالی‌ترین ویروس قرن نجات دهند.
چه نکاتی را هنگام استفاده از نان و غلات رعایت کنیم؟
چه نکاتی را هنگام استفاده از نان و غلات رعایت کنیم؟
رییس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی گلستان نکاتی را درباره استفاده از نان و غلات ارائه داد.
علت وفات حضرت زینب (س) چه بود؟
علت وفات حضرت زینب (س) چه بود؟
رجب، سالگرد رحلت پیام آور کربلا
«آی جان عبادی» بانوی کارآفرین گلستانی
«آی جان عبادی» بانوی کارآفرین گلستانی
«آی جان عبادی» بانوی کارآفرین گلستانی با تکیه بر هنر و استعداد خود و بر اساس تجربه‌ای ۲۰ ساله در عرصه هنرهای دستی ترکمن و ساخت فرش‌های چرم به موفقیت رسیده است.
کدام زنان در معرض خطر سرطان سینه هستند؟
کدام زنان در معرض خطر سرطان سینه هستند؟
عضو انجمن زنان و مامایی ایران با تأکید بر اینکه سرطان سینه پس از سرطان پوست دومین بیماری شایع در میان زنان است، گفت: از فاکتور‌های اصلی ابتلا به این سرطان، جنسیت و سن افراد است که به طور معمول در سن یائسگی و پس از آن نمود می‌یابد که متاسفأنه در...