سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰

گل شمعدانی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

گل شمعدانی

گل شمعدانی


گیاهان تیره شمعدانی یکساله یا دائمی بوده و برگ در آنها دارای گوشوارک می باشد.گل منظم وگل آذین از نوع دیم می باشد.هر گل دارای ۵ کاسبرگ،۵ گلبرگ ،۱۰الی۱۵ پرچم،مادگی ۵ برچه ای و میوه از نوع چند فندقه ای است.رویان در بذر شمعدانی از نوع غیر داندرونی میباشد.و رویان در آن بارز است.یعنی مواد ذخیره ای بذر در لپه ها ذخیره شده است.ولپه ها در آن قسمت بارز بذر را تشکیل میدهند.قابل ذکر است که در این نوع رویانها پوسته ضخیم بذری وجود دارد وباعث ایجاد یک نوع خفتگی بذر بنام خفتگی فیزیکی شده ودر این نوع خفتگی ورود آب به بذر ها محدود میشود.این تیره دارای ۵ جنس و ۷۵۰گونه گیاهی می باشد.جنس های آن به قرار زیر است:
Sarcocaulon, Pelargonium, Monsonia, Erodium, Geranium
جنس Pelargonium: این جنس از نظر گلکاری حائز اهمیت بوده و گونه های متعددی از آن که به شرح ان خواهیم پرداخت از این جنس می باشند.در جنس پلارگونیوم در حدود ۳۰۰گونه و ۶هزار رقم در سرتاسر دنیا موجود است.گل در این جنس ۶ الی ۸ عدد پرچم دارد که حدودا ۳ تا ۵عدد از آنها زایا هستند.از جنس های Geranium وErodium   گونه های موجود میباشد که به صورت وحشی در ایران رشد می کنند.
انواع گونه های مهم جنس پلارگونیوم در باغبانی و گلکاری:
1-شمعدانی معمولی: با نام علمی Pelargonium hortorum بوده و دسته بزرگی از این گیاهان را تشکیل میدهد.در این گونه شمعدانی های پر گل با رنگهای جالب و ارقام ابلق نیز موجود میباشد.از این گونه شمعدانی ترمه ای نیز وجود دارد که حاشیه برگ رنگین و خود برگ سبز میباشد.رقم شمعدانی بهار هلو نیز در تهران به صورت وسیع کشت وکار میگردد.
2-شمعدانی حرام زاده: با نام علمی Pelargonium zonale بوده که کوتاه و پرپر است.ودر بهار و تابستان و پائیز گل می دهد.و از مجموعه شمعدانی های معمولی به حساب می آید.
3-شمعدانی عطری:با نام علمی Pelargonium graveolens بوده که کشت و کار آن در ایران هم مرسوم می باشد.در دمای ۵ الی ۱۰ درجه سانتیگراد بهترین رشد ونمو را دارد.نیاز به آبیاری بیشتری دارند.وخاک آنها باید نسبتا مرطوب باشد.
4-شمعدانی اژدری:با نام علمی Pelargonium domesticum بوده که گلهایش به رنگ قرمز می باشد.
5-شمعدانی پیچ:با نام علمی Pelargonium peltatum بوده و دارای برگهای نسبتا پهن تر و گیاه حالت رونده دارد.گلها در این نوع به رنگهای قرمز تند، بنفش،و صورتی هستند.و از نظر تراکم به پیچ کم پر و پرپر شهرت دارند.نیاز به آبیاری بیشتری دارند.
6-شمعدانی گل درشت:با نام علمی  Pelargonium grandiflorum بوده و گلها در این نوع از شمعدانی ها درشتر از بقیه هستند.
7-شمعدانی سیتروزوم:با نام علمی Pelargonium citrosum بوده و مشخصه بارز این گونه داشتن برگهائی با بریدگی های بسیار عمیق و گلهای کم پر به رنگ بنفش مایل به سفید می باشد. در اکثر منازل نگهداری می گردد.معروفترین گونه شمعدانی هاست.
۸-شمعدانی تومنتوزوم:با نام علمی Pelargonium tomentosum بوده ودارای مواد آروماتیک در برگهای خود می باشد.رنگ گلبرگها سفید رنگ می باشد و معمولا بهار وتابستان گل می دهد.


هدف از پرورش شمعدانی ها:به عنوان گیاه گلدانی گل دهنده در منازل مورد استفاده قرار میگیرد.و مشتریان زیادی در ایران دارد.در باغچه ها نیز از شمعدانی ها استفاده می کنند.کلا کشت و کار آن از قدیم در ایران مرسوم بوده است.
رطوبت در پرورش شمعدانی ها:شمعدانی ها نیاز به محلی به نسبت خشک دارند.خاک گلدان باید بین دو فاصله آبیاری خشک شوند.بعضی از ارقام خارجی دارای یک دوره رکود رشدی هستند که نباید در آن مرحله آبیاری شوند تا خزان کنند.
دما در پرورش شمعدانی ها:بهترین دما برای رشد ونمو شمعدانی ها ۱۰ الی ۱۵ درجه سانتیگراد میباشد.کلا شمعدانی ها یک گیاه مخصوص آب وهوای معتدل میباشد.با این وجود در زمستان باید گلدانهای شمعدانی به منزل آورده شوند تا سرما آسیبی به آنها وارد ننماید.
نور در پرورش شمعدانی ها:به نور مستقیم آفتاب نیاز دارند.و در سایه غنچه گل در آنها تشکیل نمی شود.در زمستان به دلیل ضعیف بودن شدت نور احتمالا گلهای خوبی از شمعدانی نداشته باشیم.
خاک مورد نیاز در پرورش شمعدانی:بهترین خاک برای پرورش شمعدانی خاکی است از سه قسمت خاک لوم،یک قسمت کود پوسیده دامی،و یک قسمت ماسه می باشد.توجه داشته باشید که کود دامی باید کاملا پوسیده باشد چون در غیر این صورت کودهای دامی تازه حاوی حشرات زیادی خواهند بود واحتمالا برای منازل هم خوب نباشد. میتوان به اندازه یک قاشق از کود سوپر فسفات نیز در گلدانها استفاده نمود.در صورتی که نتوانید آمیخته خاکی بالا را برای پرورش شمعدانی فراهم آورید خاک باغچه هم میتواند مناسب باشد. ته گلدان را تا قسمتی از شن های درشت پر کنید تا تهویه گلدانها حفظ شوند.
بیماری و آفات شمعدانی ها:از عوارض مهم آن بوته میری است که عامل ان مشخص نیست. گلدان ها باید از هم فاصله داشته باشند.تهویه باید مناسب باشد.شمعدانی پیچ و عطری مبتلا به شته میشوند.در شمعدانی پیچ کنه ها نیز ازآفات است.بهترین سموم برای مقابله با آنها مالاتیون است.باید با کارشناس گیاهپزشکی مشورت شود تا نسبت به دز مصرفی سمها در گیاهان گلدانی اطلاعات لازم را بگیرید.در شمعدانی های معمولی تریپس را نیز داریم که میتوان با فشار زیاد آب انها را شست وشو داد.ضعف بوته ها وزرد شدن برگها نیز در شمعدانی ها اتفاق می افتد که در ارن صورت باید از کود های به صورت محلول پاشی  مناسب  وآبیاری منظم استفاده کنید.
تکثیر و ازدیاد شمعدانی ها:بهترین روش تکثیر شمعدانی استفاده از قلمه علفی که حاوی یک برگ میباشد.قلمه ها باید از زیر یک گره زده شوند. در آب نیز براحتی ریشه میدهند.در ماسه شسته در محیط گرم  نیز به خوبی ریشه میدهند.از بذرهای شمعدانی نیز برای تکثیر استفاده میشود ولی این کار عمدتا توسط اساتید محقق جهت بهنژادی در شمعدانی ها صورت میگیرد. ودر منازل همان قلمه بهترین روش تکثیر به حساب می آید.

 آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 4.0 stars out of 5.


ویدئو
البسه محلی باگذشت زمان از شئون مختلف...
ویدئوی طنز
آیران قایران" (آیران به معنای ماست و...
مسابقه‌ی عکاسی کمدی حیات‌ وحش که هرساله...
سومین سرطان شایع در خانم‌ها در ایران و...
میل و هوس شدید به شیرینی جات می تواند به...
طناب زدن خانم‌ها چگونه باید باشد تا ضرر...
۶ نوع محتوا که هرگز نباید در شبکه‌های...
گزارش تصویری
موشن گرافی
موشن گرافی
یکی از علل اصلی که کودکان عرق می‌کنند...
پخت شیرینی “پیشمه” در بین ترکمن‌ها رواج...
زیبایی حیاط خانه‌ای روستایی در گرگان با...
گزارش تصویری
هوشیاری راننده و سد کردن مسیر با خودرو،...

پربازدیدترین های ماه اخیر

نظرسنجی مخاطبین

مخاطب گرامی نظر شما در مورد برنامه های صدای مرکز چیست؟

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

رهبر انقلاب در روزهای آینده واکسن ایرانی کرونا می‌زنند
رهبر انقلاب در روزهای آینده واکسن ایرانی کرونا می‌زنند
رئیس فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR از تزریق نوبت اول واکسن ایرانی کرونا به رهبر انقلاب در روزهای آینده خبر داد.
عطر آگین شدن فضای گلستان به بوی حرم رضوی
عطر آگین شدن فضای گلستان به بوی حرم رضوی
حضور خادمان رضوی در گلستان فضای استان را سرشار از حال و هوا و بوی حرم امام رضا علیه السلام کرده است.
جلوه گری رنگ و نقش در لباس سنتی قوم قزلباش
جلوه گری رنگ و نقش در لباس سنتی قوم قزلباش
البسه محلی باگذشت زمان از شئون مختلف زندگی همچون اعتقادات، آداب ‌و رسوم، طبقات اجتماعی، شرایط تاریخی و غیره اثر پذیرفت که به‌راستی می‌توان تمامی فرهنگ یک سرزمین را در پوشاک مردم آن جلوه‌گر دانست. رنگ، شکل و دوخت هر تکه جامه نقش و معنای فرهنگی به خود...
میلاد امام رضا علیه السلام
میلاد امام رضا علیه السلام
نوای دلنشین السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا با حضور خادمین حرم مطهر رضوی در استان گلستان طنین‌انداز شد.
به دست آقا میسپره
به دست آقا میسپره
ویدئو+عکس
امام الرئوف
امام الرئوف
ویدئو
چمران، سمبل مقاومت از بیروت تا دهلاویه
چمران، سمبل مقاومت از بیروت تا دهلاویه
چمران در آمریکا، با همکاری بعضی از دوستانش، برای نخستین بار انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا را پایه ریزی کرد
امام خمینی (ره): مثل چمران بمیرید
امام خمینی (ره): مثل چمران بمیرید
امام خمینی (ره): شما‌ها چند سال دیگر نیستید در این عالم، چمران هم نیست؛ چمران با عزت و عظمت و با تعهد به اسلام جان خودش را فدا کرد و ... مثل چمران بمیرید!
نماهنگ دست تو بده بمن
نماهنگ دست تو بده بمن
ویدئو
تصاویر کادر درمان گلستان پای صندوق سیار انتخابات
تصاویر کادر درمان گلستان پای صندوق سیار انتخابات
کادر درمان بیمارستان پنج آذر گرگان با مشارکت گسترده رأی خود را در صندوق سیار حوزه سلامت انداختند.
استوری های پویش مرد میدان
استوری های پویش مرد میدان
پوستر
نتایج انتخابات شورای اسلامی گرگان و سایر شهرهای گلستان
نتایج انتخابات شورای اسلامی گرگان و سایر شهرهای گلستان
نتایج انتخابات شوراهای اسلامی شهرهای استان گلستان اعلام شد.
نخستین نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد/ رئیسی پیشتاز و تبریک دیگر نامزدها
نخستین نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد/ رئیسی پیشتاز و تبریک دیگر نامزدها
جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور؛ نخستین نتایج انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری تا این لحظه را اعلام کرد.
ساعات پایانی رای گیری؛ حضور گسترده مردم گلستان در شعب اخذ رای
ساعات پایانی رای گیری؛ حضور گسترده مردم گلستان در شعب اخذ رای
در ساعات پایانی رای گیری، حضور گسترده مردم گلستان در شعب اخذ رای همچنان ادامه دارد.
مردم میدان
مردم میدان
عکس