جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

گل شمعدانی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محتوای تولیدات ویژه

گل شمعدانی

گل شمعدانی


گیاهان تیره شمعدانی یکساله یا دائمی بوده و برگ در آنها دارای گوشوارک می باشد.گل منظم وگل آذین از نوع دیم می باشد.هر گل دارای ۵ کاسبرگ،۵ گلبرگ ،۱۰الی۱۵ پرچم،مادگی ۵ برچه ای و میوه از نوع چند فندقه ای است.رویان در بذر شمعدانی از نوع غیر داندرونی میباشد.و رویان در آن بارز است.یعنی مواد ذخیره ای بذر در لپه ها ذخیره شده است.ولپه ها در آن قسمت بارز بذر را تشکیل میدهند.قابل ذکر است که در این نوع رویانها پوسته ضخیم بذری وجود دارد وباعث ایجاد یک نوع خفتگی بذر بنام خفتگی فیزیکی شده ودر این نوع خفتگی ورود آب به بذر ها محدود میشود.این تیره دارای ۵ جنس و ۷۵۰گونه گیاهی می باشد.جنس های آن به قرار زیر است:
Sarcocaulon, Pelargonium, Monsonia, Erodium, Geranium
جنس Pelargonium: این جنس از نظر گلکاری حائز اهمیت بوده و گونه های متعددی از آن که به شرح ان خواهیم پرداخت از این جنس می باشند.در جنس پلارگونیوم در حدود ۳۰۰گونه و ۶هزار رقم در سرتاسر دنیا موجود است.گل در این جنس ۶ الی ۸ عدد پرچم دارد که حدودا ۳ تا ۵عدد از آنها زایا هستند.از جنس های Geranium وErodium   گونه های موجود میباشد که به صورت وحشی در ایران رشد می کنند.
انواع گونه های مهم جنس پلارگونیوم در باغبانی و گلکاری:
1-شمعدانی معمولی: با نام علمی Pelargonium hortorum بوده و دسته بزرگی از این گیاهان را تشکیل میدهد.در این گونه شمعدانی های پر گل با رنگهای جالب و ارقام ابلق نیز موجود میباشد.از این گونه شمعدانی ترمه ای نیز وجود دارد که حاشیه برگ رنگین و خود برگ سبز میباشد.رقم شمعدانی بهار هلو نیز در تهران به صورت وسیع کشت وکار میگردد.
2-شمعدانی حرام زاده: با نام علمی Pelargonium zonale بوده که کوتاه و پرپر است.ودر بهار و تابستان و پائیز گل می دهد.و از مجموعه شمعدانی های معمولی به حساب می آید.
3-شمعدانی عطری:با نام علمی Pelargonium graveolens بوده که کشت و کار آن در ایران هم مرسوم می باشد.در دمای ۵ الی ۱۰ درجه سانتیگراد بهترین رشد ونمو را دارد.نیاز به آبیاری بیشتری دارند.وخاک آنها باید نسبتا مرطوب باشد.
4-شمعدانی اژدری:با نام علمی Pelargonium domesticum بوده که گلهایش به رنگ قرمز می باشد.
5-شمعدانی پیچ:با نام علمی Pelargonium peltatum بوده و دارای برگهای نسبتا پهن تر و گیاه حالت رونده دارد.گلها در این نوع به رنگهای قرمز تند، بنفش،و صورتی هستند.و از نظر تراکم به پیچ کم پر و پرپر شهرت دارند.نیاز به آبیاری بیشتری دارند.
6-شمعدانی گل درشت:با نام علمی  Pelargonium grandiflorum بوده و گلها در این نوع از شمعدانی ها درشتر از بقیه هستند.
7-شمعدانی سیتروزوم:با نام علمی Pelargonium citrosum بوده و مشخصه بارز این گونه داشتن برگهائی با بریدگی های بسیار عمیق و گلهای کم پر به رنگ بنفش مایل به سفید می باشد. در اکثر منازل نگهداری می گردد.معروفترین گونه شمعدانی هاست.
۸-شمعدانی تومنتوزوم:با نام علمی Pelargonium tomentosum بوده ودارای مواد آروماتیک در برگهای خود می باشد.رنگ گلبرگها سفید رنگ می باشد و معمولا بهار وتابستان گل می دهد.


هدف از پرورش شمعدانی ها:به عنوان گیاه گلدانی گل دهنده در منازل مورد استفاده قرار میگیرد.و مشتریان زیادی در ایران دارد.در باغچه ها نیز از شمعدانی ها استفاده می کنند.کلا کشت و کار آن از قدیم در ایران مرسوم بوده است.
رطوبت در پرورش شمعدانی ها:شمعدانی ها نیاز به محلی به نسبت خشک دارند.خاک گلدان باید بین دو فاصله آبیاری خشک شوند.بعضی از ارقام خارجی دارای یک دوره رکود رشدی هستند که نباید در آن مرحله آبیاری شوند تا خزان کنند.
دما در پرورش شمعدانی ها:بهترین دما برای رشد ونمو شمعدانی ها ۱۰ الی ۱۵ درجه سانتیگراد میباشد.کلا شمعدانی ها یک گیاه مخصوص آب وهوای معتدل میباشد.با این وجود در زمستان باید گلدانهای شمعدانی به منزل آورده شوند تا سرما آسیبی به آنها وارد ننماید.
نور در پرورش شمعدانی ها:به نور مستقیم آفتاب نیاز دارند.و در سایه غنچه گل در آنها تشکیل نمی شود.در زمستان به دلیل ضعیف بودن شدت نور احتمالا گلهای خوبی از شمعدانی نداشته باشیم.
خاک مورد نیاز در پرورش شمعدانی:بهترین خاک برای پرورش شمعدانی خاکی است از سه قسمت خاک لوم،یک قسمت کود پوسیده دامی،و یک قسمت ماسه می باشد.توجه داشته باشید که کود دامی باید کاملا پوسیده باشد چون در غیر این صورت کودهای دامی تازه حاوی حشرات زیادی خواهند بود واحتمالا برای منازل هم خوب نباشد. میتوان به اندازه یک قاشق از کود سوپر فسفات نیز در گلدانها استفاده نمود.در صورتی که نتوانید آمیخته خاکی بالا را برای پرورش شمعدانی فراهم آورید خاک باغچه هم میتواند مناسب باشد. ته گلدان را تا قسمتی از شن های درشت پر کنید تا تهویه گلدانها حفظ شوند.
بیماری و آفات شمعدانی ها:از عوارض مهم آن بوته میری است که عامل ان مشخص نیست. گلدان ها باید از هم فاصله داشته باشند.تهویه باید مناسب باشد.شمعدانی پیچ و عطری مبتلا به شته میشوند.در شمعدانی پیچ کنه ها نیز ازآفات است.بهترین سموم برای مقابله با آنها مالاتیون است.باید با کارشناس گیاهپزشکی مشورت شود تا نسبت به دز مصرفی سمها در گیاهان گلدانی اطلاعات لازم را بگیرید.در شمعدانی های معمولی تریپس را نیز داریم که میتوان با فشار زیاد آب انها را شست وشو داد.ضعف بوته ها وزرد شدن برگها نیز در شمعدانی ها اتفاق می افتد که در ارن صورت باید از کود های به صورت محلول پاشی  مناسب  وآبیاری منظم استفاده کنید.
تکثیر و ازدیاد شمعدانی ها:بهترین روش تکثیر شمعدانی استفاده از قلمه علفی که حاوی یک برگ میباشد.قلمه ها باید از زیر یک گره زده شوند. در آب نیز براحتی ریشه میدهند.در ماسه شسته در محیط گرم  نیز به خوبی ریشه میدهند.از بذرهای شمعدانی نیز برای تکثیر استفاده میشود ولی این کار عمدتا توسط اساتید محقق جهت بهنژادی در شمعدانی ها صورت میگیرد. ودر منازل همان قلمه بهترین روش تکثیر به حساب می آید.

 آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 3.0 stars out of 5.


عکس نقاشی
مکتوب
ابتدا سنگ نوردان برای بالابردن تمرکز و...
9 ساله از گرگان
11 ساله ازتهران
9 ساله از گرگان
با فرا رسیدن فصل پاییز موسم برداشت انار...
ارسال مردمی
موشن گرافی
پروتئین در ساختار و عملکرد بافت های بدن...
محققان دانشگاه هاروارد می گویند چند میوه...
انگل ها مهمان ناخوانده در بدن انسان...
آزمایش خون شامل موارد یا شاخصه‌های...
ویدئو
پوستر+متن
گزارش تصویری از دومین جشنواره ملی ازدواج...
مدت نماهنگ: 1:22
مکتوب
برخی غذا‌ها باعث افزایش حافظه می‌شوند،...
ویدئو و اینفوگرافیک

پربازدیدترین های ماه اخیر

آثار گرافیکی و تولیدات ویژه

کرونا در کودکان چه علائمی دارد؟
پیشگیری از کرونا
کرونا در کودکان چه علائمی دارد؟
مکتوب
حرف دل پرستاران بخش کرونا
حرف دل پرستاران بخش کرونا
ویدئو
احصای فهرستی از موانع تولید و تجارت
احصای فهرستی از موانع تولید و تجارت
مدیر کل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صمت از احصای فهرستی از موانع تولید و تجارت با همکاری تشکل‌های بخش خصوصی خبر داد.
استوری پلیس مقتدر
استوری پلیس مقتدر
ویدئو+پوستر
استوری با هم برای امنیت و سلامت
استوری با هم برای امنیت و سلامت
عکس نوشته+ویدئو
امنیت سایبری و استوری هفته نیروی انتظامی
امنیت سایبری و استوری هفته نیروی انتظامی
اینفوگرافیک+ویدئو
نکات ایمنی در راه اندازی لوازم گرمایشی
نکات ایمنی در راه اندازی لوازم گرمایشی
بی احتیاطی در راه اندازی لوازم گرمایشی می‌تواند خطر بزرگی برای خانواده‌ها داشته باشد. با رعایت نکات ایمنی، جانِ خود و عزیزانمان را ایمن کنیم.
خاطره آزاده گلستانی
خاطره آزاده گلستانی
موشن گرافیک
ربیع وحدت و همدلی
ربیع وحدت و همدلی
ویدئو
استوری آغاز ربیع الاول
استوری آغاز ربیع الاول
ویدئو
استوری هفته نیروی انتظامی
استوری هفته نیروی انتظامی
پوستر
استوری هفته وقف
استوری هفته وقف
ویدئو
مجموعه استوری ایام آخر ماه صفر
مجموعه استوری ایام آخر ماه صفر
پوستر+استوری+اینفوگرافی
آیین حلیم پزان در ایام آخر صفر
آیین حلیم پزان در ایام آخر صفر
گزارش تصویری
شهادت امام رضا (ع)
شهادت امام رضا (ع)
پوستر+ ویدئو
استوری رحلت پیامبر(ص)
استوری رحلت پیامبر(ص)
استوری
روز نابینایان
روز نابینایان
استوری + پوستر
پوستر روز جهانی استاندارد
پوستر روز جهانی استاندارد
پوستر