سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

گویش استرابادی - نمایش محتوای صدا

 

 

گویش استرابادی

گویش استرابادی


گویش استرابادی

گویش استرابادی (گرگانی) گویشی است که در شهر گرگان و تعدادی از روستاهای اطراف به آن سخن گفته می شود.
پس از بررسی سیر تاریخی زبان های ایرانی، می توان گفت گونه گویش استرآبادی بازمانده ای از زبان ایرانی غربی یعنی فارسی میانه است که هنوز ردپایی از پارتی دری در این گویش مشاهده می شود و با آن ارتباط تنگاتنگی دارد.
گویش استرآبادی به ویژه در سطوح آوایی و واژگانی تفاوت های قابل ملاحظه ای با زبان فارسی دارد که می توان بر اساس معیارهای جهانی به آن گویش استرآبادی اطلاق کرد.
واژگان و مفاهیمی که در گویش استرآبادی وجود دارند علاوه بر مفاهیم مشترک با زبان های دیگر، شامل مفاهیمی هستند که به لحاظ نوع زندگی کشاورزی، باغداری و دامداری دارای تنوع است.
با توجه به اهمیت حفظ و حراست از این گویش اصیل، اداره کل میراث فرهنگی استان گلستان با تشکیل جلسات کارشناسی و دعوت از پژوهشگران اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گلستان  اقدام به تهیه پرونده ثبت اثر کرد که در ششم دی ماه سال جاری در جلسه شورای عالی ثبت و تعیین حریم کشور که با دستور کار پرونده های میراث فرهنگی ناملموس برگزار شد، گویش استرآبادی به عنوان یک گویش منحصر به فرد با گستره فرهنگی شهر استرآباد (گرگان) در فهرست آثار فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسید. این برنامه به معرفی گویش های مختلف در سطح استان گلستان اختصاص دارد و به بررسی علل پیدایش و زمان ترویج آن در گرگان قدیم یا منطقه استراباد پداخته است.مدت این برنامه 30 دقیقه بود و بطور مستند تولید شده است و مطالب بطور کارشناسی بیان شده است. 

Loading the player...
عوامل تولید:

تهیه کننده و نویسنده:سونیا سعادت فر
صدابردار:جلال حسین زاده

تاریخ تولید: آبان 96
آدرس کوتاه :