سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

یک فنجان گفتگو - نمایش محتوای صدا

 

 

یک فنجان گفتگو

یک فنجان گفتگو


فصل دوم سلسله برنامه ی  یک فنجان گفتگو در حال تولید و پخش از شبکه ی رادیویی گلستان می باشد. یک فنجان گفتگو، گفتگویی خیالی و خیال انگیز با مفاخر فرهنگ و هنر و اندیشه ی سرزمین جرجان و استرآباد است.

على بن محمود استرآبادى، معروف به مير سيد شريف جرجانى، از عالمان پرآوازه سده هشتم هجرى است كه سال 740 قمرى در روستاى طاغونزدیک استرآباد ديده به جهان گشود و در همان‌جا به كسب علوم پرداخت و براى تكميل تحصيلات خود به شيراز و هرات و قاهره رفت.

مير سيد شريف آثار و تأليفات فراوان و ارزشمندى را در عرصه‌هاى گوناگون علمى، همچون تفسير، كلام، منطق، فلسفه، عرفان، ادبيات عرب و علوم بلاغى، فقه و اصول، رياضيات و نجوم و آثار دايرةالمعارفى (چند دانشى) از خود بر جاى نهاده است. بيشترين اين آثار شرح يا حاشيه بر آثار دانشمندان ديگر است و شروح و حواشى وى بر آنها از دقت نظر و تسلط او بر مباحث مطرح شده در اين آثار حكايت دارد.

جرجانى در حاشيه نگاشته‌ها و شرح نگاشته‌هاى خود بيش از هر چيز كوشيده است ابهامات متن را بر طرف و منظور مؤلف را آشكار كند. او در آسان سازى و تفهيم مطالب با بهره گيرى از بيانى بليغ و شيوا چنان موفق است كه بسيارى از آثار او به عنوان متن درسى و از جمله كتاب‌هاى رايج در ميان طالبان علوم دينى در كشورهاى مختلف اسلامى به شمار مى‌رود. مير سيد شريف سال 816 قمرى، زمانى كه 76 سال از عمر پربارش سپرى شده بود، دار فانى را وداع گفت و در شيراز به خاک سپرده شد.

 

 

 

Loading the player...
عوامل تولید:

نویسنده وتهیه کننده، کارگردان : مجتبی طالبی

گوینده : مریم یگانه

بازیگران : یحیا دیوانی ، سهیلا شافعی ، داوود سعیدی ، مسلم اسماعیلی،  زهرا امامی ، علی رضا پورمحمد، داوود سعیدی، مهدی صفرپور، ملوک طلوع نژاد

صدابردار: جلال حسین زاده

تاریخ تولید: دی 97
آدرس کوتاه :